صفحه نخست    بلاگ    ۱۴۰۱/۱۰/۱۴

نوشیدن آب کافی می تواند از نارسایی قلبی جلوگیری کند

 بلاگ    ۱۴۰۱/۱۰/۱۴  چاپ
نوشیدن آب کافی می تواند از نارسایی قلبی جلوگیری کند

بر اساس تحقیقات ارائه شده در کنگره ESC 2021.1، هیدراته ماندن در طول زندگی می تواند خطر ابتلا به نارسایی قلبی را کاهش دهد.

دکتر ناتالیا دمیتریوا، نویسنده این مطالعه از موسسه ملی قلب، ریه و خون، بخشی از مؤسسه ملی، گفت: «مطالعه ما نشان می‌دهد که حفظ هیدراتاسیون خوب می‌تواند از تغییرات درون قلب که منجر به نارسایی قلبی می‌شود جلوگیری کند یا حداقل کند کند». بهداشت، بتسدا، ایالات متحده یافته‌ها نشان می‌دهد که ما باید به مقدار مایعاتی که هر روز مصرف می‌کنیم توجه کنیم و اگر متوجه شدیم که خیلی کم می‌نوشیم، اقدام کنیم.

توصیه ها در مورد مصرف روزانه مایعات از 1.6 تا 2.1 لیتر برای زنان و 2 تا 3 لیتر برای مردان متفاوت است. با این حال، بررسی‌های جهانی نشان داده‌اند که بسیاری از مردم حتی انتهای پایین‌تر این محدوده‌ها را برآورده نمی‌کنند.2 سدیم سرم معیار دقیقی برای وضعیت هیدراتاسیون است: وقتی افراد مایعات کمتری می‌نوشند، غلظت سدیم سرم افزایش می‌یابد. سپس بدن تلاش می کند تا آب را ذخیره کند و فرآیندهایی را فعال کند که در ایجاد نارسایی قلبی نقش دارند.

دکتر دمیتریوا گفت: «طبیعی است که فکر کنیم هیدراتاسیون و سدیم سرم بسته به مقداری که در روز می نوشیم باید روز به روز تغییر کند. با این حال، غلظت سدیم سرم در طول دوره‌های طولانی در محدوده باریکی باقی می‌ماند که احتمالاً مربوط به مصرف معمول مایعات است.

این مطالعه بررسی کرد که آیا غلظت سدیم سرم در میانسالی، به عنوان معیاری برای عادات هیدراتاسیون، پیشرفت نارسایی قلبی را 25 سال بعد پیش بینی می کند یا خیر. محققان همچنین ارتباط بین هیدراتاسیون و ضخیم شدن دیواره های محفظه پمپاژ اصلی قلب (بطن چپ) - به نام هیپرتروفی بطن چپ - را بررسی کردند که پیشروی برای تشخیص نارسایی قلبی است.
تجزیه و تحلیل در 15792 بزرگسال در مطالعه خطر آترواسکلروز در جوامع (ARIC) انجام شد. شرکت کنندگان در زمان استخدام 44 تا 66 سال سن داشتند و تا سن 70 تا 90 سالگی طی 5 بازدید مورد ارزیابی قرار گرفتند.شرکت کنندگان بر اساس میانگین غلظت سدیم سرم در بازدیدهای مطالعه یک و دو (که در سه سال اول انجام شد) به چهار گروه تقسیم شدند: 135-139.5، 140-141.5، 142-143.5، و 144-146 mmol/l. برای هر گروه سدیم، محققان سپس نسبت افرادی را که در پنج ویزیت (25 سال بعد) دچار نارسایی قلبی و هیپرتروفی بطن چپ شدند، تجزیه و تحلیل کردند.

غلظت بالای سدیم سرم در میانسالی با نارسایی قلبی و هیپرتروفی بطن چپ 25 سال بعد همراه بود. سدیم سرم به طور قابل توجهی با نارسایی قلبی و هیپرتروفی بطن چپ پس از تعدیل سایر عوامل مرتبط با ایجاد نارسایی قلبی باقی ماند: سن، فشار خون، عملکرد کلیه، کلسترول خون، گلوکز خون، شاخص توده بدن، جنس، و وضعیت سیگار کشیدن. هر 1 میلی مول در لیتر افزایش غلظت سدیم سرم در میانسالی به ترتیب با 20/1 و 11/1 افزایش احتمال ابتلا به هیپرتروفی بطن چپ و نارسایی قلبی 25 سال بعد همراه بود.

خطرات هیپرتروفی بطن چپ و نارسایی قلبی در سنین 70 تا 90 سالگی زمانی که سدیم سرم از 142 میلی مول در لیتر در میانسالی فراتر رفت شروع به افزایش کرد.

دکتر دیمیتریوا گفت: «نتایج نشان می دهد که هیدراتاسیون خوب در طول زندگی ممکن است خطر ابتلا به هیپرتروفی بطن چپ و نارسایی قلبی را کاهش دهد. علاوه بر این، یافته‌های ما مبنی بر اینکه سدیم سرم بیش از 142 میلی‌مول در لیتر، خطر عوارض جانبی در قلب را افزایش می‌دهد، ممکن است به شناسایی افرادی که می‌توانند از ارزیابی سطح هیدراتاسیون خود سود ببرند، کمک کند. این سطح سدیم در محدوده طبیعی است و در نتایج آزمایشات آزمایشگاهی به عنوان غیرطبیعی برچسب گذاری نمی شود، اما می تواند توسط پزشکان در طول معاینات فیزیکی منظم برای شناسایی افرادی که مصرف معمول مایعات آنها باید ارزیابی شود، استفاده شود.

Healthline